Ogłoszenia

kanarki.com.pl

Reklama

© Marta G. 2006
Wszelkie prawa zastrzeżone

Klatka i jej wyposażenie

Należy pamiętać o tym, że klatka dla kanarka musi być jego azylem, miejscem, w którym czuje się bezpieczny, do którego chętnie będzie wracał, miejscem, w którym, je, śpi, dba o higienę, jednym słowem domem.

Najodpowiedniejsza dla kanarka będzie klatka z drutu pokrytego miękkim plastikiem, ewentualnie z samego drutu, w której przestrzenie pomiędzy prętami będą na tyle małe, by ptak nie mógł włożyć pomiędzy nie głowy (czyli nie więcej niż 1cm). Kanarki są ptakami bardzo ciekawskimi, dlatego też należy zadbać o to, by w klatce nie było sterczących drutów, dziur, ani ostrych krawędzi. Bardzo ozdobne są klatki drewniane, ale chłoną one wilgoć, ciężko je umyć i ograniczają dostęp światła, dlatego też klatek drewnianych nie polecam. Ponieważ kanarki uwielbiają fruwać, także w klatce, najlepsze w kształcie będą klatki prostokątne.

Każde niepotrzebne zagłębienie, wszelkie "schowki", jakieś nisze, spadziste daszki i tym podobne rzeczy, ograniczają ptakom przestrzeń do rozwijania skrzydeł. Klatki ogrągłe nie nadają się dla ptaków w ogóle! Patrząc na kopułę u góry ptak może dostawać powodujących duży dyskomfort zawrotów głowy, nie mówiąc już o tym, że kanarki lubią kąty, czego w klatkach okrągłych po prostu nie ma. A brak przytulnego, ulubionego kącika w klatce, powoduje u ptaków duży stres. Ostatnio natknęłam się na klatkę, której dwie ścianki wykonane są z pleksi. Producent zachwala, że dzięki temu widzimy ptaki bez żadnych ograniczeń, a one czują się bardziej "wolne". Nic bardziej mylnego. Moim skromnym zdaniem taki wynalazek to niewypał, ptak nie będzie czuł się wolniejszy, będzie się początkowo rozbijał o niewidoczną dla niego szybę, w takiej klatce ograniczony jest przepływ powietrza, no i trudniej zawiesić w niej jakiekolwiek smakołyki, o żerdkach nie wspominając.

Niezależnie od tego, jaką klatkę wybierzemy, warto zadbać o to, by miała ona odpinane dno i wysuwaną szufladkę. Obie te rzeczy ułatwiają zachowanie czystości, czyli wymianę piasku, wszelkie sprzątanie, mycie, czyszczenie, etc. Polecam też zwrócić uwagę na to, by karmniki można było umieszczać na zewnątrz, dzięki czemu pokarm nie będzie zanieczyszczany przez odchody, łatwiej będzie go wymienić i - co niewątpliwie jest zaletą - zewnętrzne karmniki ograniczają ptakom stres związany z grzebaniem w ich domu. Poidła teraz w większości są umieszczane na zewnątrz, nie warto wstawiać ptakom wewnętrznych miseczek na wodę. Do pozostałego wyposażenia klatki należą: basenik, uchwyty na owoce i warzywa, wapienna sepia, gniazdko i inne, o których będzie mowa później.

Dla jednego kanarka wystarczy zwykła klatka (w miarę możliwości wybierzmy jak największą, dla kanarka żadna klatka nie będzie zbyt duża - minimum to długość 35 cm, szerokość 20 cm i wysokość 25 cm), w której będzie miejsce na skakanie i latanie, jeśli mamy parkę kanarków, lepsza będzie klatka dwudzielna, przy czym trzeba pamiętać o tym, że możemy trzymać razem parkę (samca i samiczkę) lub dwie samiczki, dwa samce będą prowadzić ciągłe bójki. W klatce dwudzielnej możemy w razie potrzeby zastosować przegrodę (przydatne na przykład w czasie lęgów, kiedy samica skubie młode ptaki).

k3.jpg

Natomiast jeżeli chcemy mieć małe stadko, warto zainwestować w domową wolierę, w której ptaki będą mogły swobodnie latać. W dużej wolierze można trzymać dwa samce i kilka samiczek. Samce będą wówczas miały wytyczone terytoria i nie będą sobie wchodzić w drogę.

woliera.jpg

Na dno klatki, do wysuwanej szuflady, sypiemy piasek, ktory poza tym, że wchłania wilgoć, neutralizuje przykre zapachy i pomaga utrzymać higienę w klatce, pokrywa zapotrzebowanie ptaków na wapń i niektóre składniki mineralne. Dostarcza również kamyków, które ptaki łykają, by lepiej rozetrzeć pokarm dostający się do żołądka (kamyki te pełnią podobną rolę do roli zębów u ssaków). Piasek należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu, co jakiś czas należy też myć szufladkę w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, pamiętając o dokładnym wypłukaniu. Klatkę można też myć specjalnym roztworem do czyszczenia klatek dla zwierząt, który kupimy w sklepach zoologicznych. Wodę w poidłach zmieniamy co drugi dzień, pilnując, by nigdy jej ptakom nie zabrakło. Pamiętaj, że spragniony ptak bardzo cierpi.

piasek2.jpgpiasek3.jpg

Ponieważ piasek zagranicznych firm jest dość drogi, polecam produkty polskiej firmy Dako-Art. Piasek dostępny jest w kilku wariantach, między innymi: pomarańczowy (uwaga, bardzo mocno pachnie), cytrynowy, z anyżem, czy z minerałami. Osobiście najczęściej kupuję z anyżem i cytrynowy, pachnie bardzo przyjemnie, jest czysty, drobny i zawiera mnóstwo przydatnych ptakom składników (piasek mineralny, mielone muszle, pokarm wapniowy, biszkopt mielony). No i kosztuje ok. 2,80zł - 2,95zł za 1,5 kg i ok. 6,00zł - 7,00zł za 3kg. Fotografia poniżej (ze sklepu internetowego Tarkan).

dakoart.jpg

Klatka powinna stać w pobliżu okna, ale nie powinna być narażona na ciągłe nasłonecznienie. Dobrym miejscem jest parapet zachodniego okna. U mnie kanarki stały dłuższy czas na oknie wschodnim i też dobrze się czuły. Okno północne nie będzie miało słońca w ogóle, a południowe jest nasłonecznione przez cały czas. Jeśli mamy balkon lub ogródek, można klatkę w ciepłe dni (ale nie w upały) wywiesić na dwór, jeśli nie mamy, można postawić ją w otwartym oknie. Uwaga na koty - zwłaszcza na parterze. Unikajmy stawiania klatki z kanarkiem w kuchni, ponieważ gotowanie, używanie gazu, przeciągi, ptakom nie służą. Przeznaczmy dla niego miejsce wolne od przeciągów, ale takie, w którym często przebywają ludzie.

Kanarki, jak żadne inne ptaki hodowane w domu, uwielbiają kąpiele i korzystają z ich możliwości zawsze, kiedy im je tylko stworzymy. Wanienkę można ustawić na parapecie okna, obok klatki, czy nawet na naszym stole, jeśli nasze ptaki są na tyle oswojone, by do niej przylecieć. Nie polecam wstawiania wanienki do klatki, ponieważ ptaki kąpią się bardzo żywiołowo i woda zachlapie piasek na dnie (mokry nadaje się od razu do wymiany), ziarno, pokarm, etc. Najlepszym wyjściem są baseny dla kanarków, które kupimy w każdym niemal sklepie zoologicznym, wystepują w różnych rodzajach, kształtach i kolorach. Wodę do kąpania wlewamy letnią (nigdy ciepłą), zmieniamy codziennie, a jeśli nasze ptaki korzystają z kąpieli kilka razy dziennie, zmieniamy ją nawet dwa, trzy razy. Kąpiel ptaka ochładza, zmywa kurz z jego piórek, jest też doskonałą dla niego zabawą.

basen.jpg

 

Jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia, kanarki są dość elastyczne i nie pogardzą zwykłą pokojową. Zimą wystarczy im 7-8°C. Pamiętajmy tylko o tym, by w tak niskich temperaturach kanarków nie rozmnażać (podczas lęgów zadbajmy o to, by temperatura wynosiła 20-22°C). Zimą w niższych temperaturach wzbogaćmy karmę o ziarna konopii i słonecznika, można też podać ptakom plastry surowej, nieosolonej słoniny. Jeśli mamy ku temu warunki, przełóżmy ptaki na czas zimy (tyczy to ptaków przebywających w nieogrzewanych pomieszczeniach) do większych wolier, gdzie będą mogły swobodnie latać i rozgrzewać się.

 

Polecam swoje powieści.
Szczegóły na bieżąco na FB:


"Goniąc cienie"

W wydawnictwie WFW
i innych księgarniach

"Zdążyć przed świtem"

W
EMPIKU
oraz w innych księgarniach, a także w wydawnictwie
na zaczytani.pl

Online

Licznik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś3
mod_vvisit_counterWczoraj21
mod_vvisit_counterW miesiącu531

Sonda

Strona pomogła mi:
 

Moja TopLista KanarkiRanking stron: ptaki

jestem w katalogu

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.